Başkanın Mesajı2021-04-08T13:56:55+03:00

BAŞKANIN MESAJI

Değerli Üyelerimiz,

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği olarak 45 yıllık yolculuğumuzda birçok projeye imza attık, sektörde ilklerinin gerçekleşmesine öncülük ettik. 1 Nisan 2021’de düzenlediğimiz 23. Olağan Genel Kurul’da bir ilki daha gerçekleştirmenin gururunu yaşadık. Genel Kurul sonrası toplanan Yönetim Kurulumuz, salgın sürecinde dayanışmayı, sinerjiyi, güç birliğini artırmak, sektörün çıkarlarını yurt içi ve yurt dışında daha etkili savunmak için yeni dönemi ‘Müşterek Başkan Sistemi’ ile yönetme kararı aldı. Sektörün ağır sorunlarla karşı karşıya kaldığı bu zorlu süreçte TGSD Başkanlığı görevi ve sorumluluğu konusunda verdiğiniz destek için hepinize teşekkür ediyoruz.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği, kuruluş amacı ve felsefesinin bir gereği olarak sektörü global düzeyde bir farkındalık ile destekliyor. Global farkındalıklarımızın başında ise cinsiyet farkı göz etmeksizin bireyin emeği ile var olması geliyor. ‘Müşterek Başkan Sistemi’ ile cinsiyet farkı gözetmeme ilkesini sadece sözde bırakmayarak uygulamaya geçirmenin gururunu yaşadık. Ülkemizde bir ilk olan bu sistemin farklı sektör STK’ları için örnek ve ilham kaynağı olacağına inanıyoruz.

Küresel üretim ve ticaret baş döndürücü bir değişim geçiriyor. Üretimde ve ticarette yeni dönemin temel dinamiklerini ‘dijitalleşme’, ‘sürdürülebilirlik’ ve ‘çevre dostu üretim’ oluşturuyor. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği olarak salgın sürecinde kritik önemi çok daha iyi anlaşılan bu üç konu üzerinde yıllardır mesai harcıyoruz. Sektörümüzün prestij organizasyonu İstanbul Moda Konferansı’nda özel oturumlarla bu alanlardaki farkındalığı arttırmaya çalışıyoruz. Yeni dönemde bu üç konu üzerine çok daha fazla odaklanmamız gerektiğini biliyoruz.

İş ortaklarımız arasında yer alan birçok küresel marka, 2025’ten itibaren tedariklerini aşamalı olarak ‘sürdürülebilir’ kaynaklardan karşılamaya başlayacaklar. Hazır giyim ihracatımızın yüzde 70’ini gerçekleştirdiğimiz AB, ‘Yeşil Anlaşma’ ile 2050’de Birlik sınırları dahilinde sıfır karbon hedefini ilan etti. Bütün bu gerçekler ışığında baktığımızda ‘dijitalleşme’, ‘sürdürülebilirlik’ ve ‘çevre dostu üretim’ tercihten öteye bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.

Türk hazır giyim sektörü bu üç alanda rakip birçok ülkeye göre avantajlı bulunuyor. Sektörde farkındalığı en üst düzeye çıkararak avantajlarımızı fırsata dönüştürmek yeni dönemdeki en önemli önceliklerimizden birini oluşturacak.

Küresel tedarik zincirindeki değişime paralel olarak Avrupa merkezli markaların yakın coğrafyadan ihtiyaçlarını karşılama arayışı sektörümüz adına önemli fırsatları barındırıyor. Diğer taraftan yıllık 100 milyar dolarlık hazır giyim ithalatı bulunan ABD pazarı sektörümüz için büyük potansiyel vaat ediyor. Önümüzdeki dönemde oluşabilecek talepleri göz önünde bulundurarak salgın öncesi yüzde 86 doluluğa ulaşan mevcut üretim kapasitemizi hızla arttırmamız gerekiyor. Bir taraftan yeni fabrikalar kurarken diğer taraftan mevcut tesislerimizde teknolojik alt yapıyı hızla yenilemek durumundayız. Katma değerli üretimi ve ihracatı arttırmanın yanı sıra istihdama da katkı sunacak bu yatırımlar için devletimizin desteğinin yanımızda olması büyük önem taşıyor. Bu gerçekten hareketle yeni ihtiyaçlara uygun teşvik mekanizmaları ve sektörün önünü açacağına inandığımız her alandaki adımlarla ilgili beklenti, talep ve önerilerinizin kamu otoritesi nezdinde takipçisi olacağız.

Hazır giyim sektörümüz tasarım gücü, özgün koleksiyonları, hızlı moda kapasitesi ve kalitesiyle rakiplerinden ayrışıyor. Sektörün gücünü ve potansiyelini başta Avrupa ve ABD olmak üzere tüm dünyada daha etkili bir şekilde tanıtmak yeni dönemin öncelikleri arasında yer alacak. Sektörümüzü toplamda 65 milyar dolarlık büyüklüğe ve 25 milyar dolarlık ihracat hedefine taşıyacak bütün bu çalışmalar sırasında dayanışmanız en büyük motivasyon kaynağımız, görüş ve önerileriniz ise rehberimiz olacak. Desteğinizi esirgemeyeceğiniz inancıyla hepinize bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Saygılarımızla,

Ramazan KAYA                                                                   Sanem DİKMEN
23. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı                           23. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı