Başkanın Mesajı2019-02-06T08:24:20+00:00

BAŞKANIN MESAJI

Değerli Meslektaşım,

Yokluğunda yerini dolduramayacağımız olmazsa olmazlarımız vardır. Tıpkı Türkiye ekonomisi için hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün olduğu gibi.

Sektörümüz, üretim hacminde, istihdamda, ihracatta, net ihracat getirisinde birinci ya da ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye geneline baktığımızda kendini ‘hazır giyimci’ olarak ifade eden 36 bin firmamız yer alıyor. Sadece üretimde kayıtlı 515 bin istihdamı bulunan bu firmalarımızın 2018’de toplam 40 milyar dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon üretimi yaptığını görüyoruz.  Son verilere göre dünyanın beşinci, Avrupa’nın üçüncü büyük hazır giyim tedarikçisiyiz.

Üretimde ve istihdamda olduğu gibi katma değerli ihracatta ve net döviz getirisinde de öncü sektörler arasındayız. Kilogram başına 15 dolar ile katma değerli ihracatta imalat sanayindeki diğer sektörlerin açık ara önündeyiz. 2018’i 17,6 milyar dolar ihracat ile kapattık. Ülkemize 15 milyar dolardan fazla net döviz kazandırdık.

Gururla belirtmeliyim ki 17,6 milyar dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımızda aslan payı TGSD üyelerinin. Toplam ihracatın büyük bir bölümünü, TGSD çatısı altında bir araya gelen ve değer zincirinin tüm halkalarını temsil eden 400 üyemiz gerçekleştiriyor. Sadece mevcut yönetim kurulumuzda yer alan üyelerimizin yıllık 1 milyar dolarlık ihracatı bulunuyor.

43 yaşındaki Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), işte bu büyük sektörün ilk ve en iddialı sivil toplum kuruluşu olma onurunu, aynı zamanda sorumluluğunu taşıyor.

Bu pencereden baktığımızda;

  • Yüksek katma değerli üretim ve ihracat,
  • Başta AB olmak üzere hedef pazarlarla güçlü diyalog
  • İnovasyon ve teknolojik gelişim
  • Sürdürülebilirlik anlayışını yaygınlaştırmak en önemli hedeflerimizi oluşturuyor.

TGSD yönetimi olarak bu gelişme alanlarında var gücümüzle çalışarak, tüm üyelerimize dokunan projelerle geliyoruz. Her bir üyemize işini büyütürken, gelişirken, markalaşırken, teknolojik gelişim evrelerinden geçerken, TGSD’nin varlığını ve desteğini hissettireceğiz.

Türk hazır giyim sektörü dünyada bir markadır. Türkiye bugün hazır giyim alanında “vazgeçilmez” bir konumda ise biliyoruz ki bu başarının altında TGSD üyelerinin imzası bulunuyor.

“Vazgeçilmez” rolümüzün devamı, daha önemlisi ülkemizin ve çocuklarımızın refahı için mevcut fabrikalarımızın bacalarının tütmesini sürdürürken aynı zamanda yenilerini inşa etmek zorundayız. TGSD olarak bu ilke doğrultusunda ilk günden itibaren siyasi otorite ile hep yakın iş birliği içinde çalıştık. Yeni hükümet sisteminde iş birliğimizin daha da artacağını ve yatırım için gerekli istikrarın en kısa sürede piyasalara hakim olacağını ümit ediyorum. İnanıyorum ki karar alma süreçlerinin hızlanmasıyla birlikte sektörel sorunlarımız daha çabuk çözülürken hedeflerimize çok daha erken ulaşma imkânına kavuşacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm üye ve paydaşlarımıza işlerinde kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Saygılarımla,

Hadi KARASU

22.Dönem TGSD Yönetim Kurulu Başkanı