TGSD- İTÜ TEKSTİL TEKNOLOJİLERİ VE TASARIMI FAKÜLTESİ MEZUNİYET GECESİ TEKNE GEZİSİ 03 Haziran 2016

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünden bu yıl mezun olacak öğrenciler için TGSD tarafından tekneyle Boğaz Turu ve yemek düzenlendi.

Yemekte konuşan TGSD Başkanı Şeref Fayat, 243 yıllık tarihi geçmişi bulunan İTÜ’nün Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinden biri olduğuna dikkat çekerek, hazır giyim sektörünün bu köklü eğitim yuvasından mezun olan tekstil mühendisleriyle geleceğe çok daha emin adımlarla yürüdüğünü bildirdi.

Türk hazır giyim sektörünün 2023’te 60 milyar dolar ihracat ve üretimde 1 milyon ilave istihdam hedefi bulunduğunu hatırlatan Fayat, sektörün bu istihdama değer katacak çok daha fazla mühendise ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Şeref Fayat sözlerini şöyle sürdürdü: “Alanında ülkemizin en iyisi olan bu fakülteyi bitiren arkadaşlarımız ne kadar isabetli bir iş yaptıklarını yakın zamanda fark edecekler. Bu konuda iddialıyım; çünkü sizleri ülkemizde üretimde, ihracatta, istihdamda en büyük paya sahip hazır giyim ve tekstil sektörü bekliyor. Bu sektörde hiçbir zaman işsiz kalmak gibi bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Çünkü size ihtiyacımız var. Hedeflerimize ulaşabilmek için öncelikle kurulu kapasitemizi genişletmek, uluslararası pazarda rekabet gücümüzü arttırmak zorundayız.”

Özgün marka ve tasarımların yaratılması, katma değeri yüksek ürünlere yönlenmesi çağrısında bulunan Fayat, küresel piyasalarda baş döndüren değişimin hızına ayak uydurabilmek için eğitimin şart olduğunu, iyi yetişmiş, gelişmeleri yakından takip eden, vizyon sahibi mühendisler olmadan bu hedeflerin gerçekleştirilemeyeceğini bildirdi.

DEKAN PROF. DR. GÜRSOY: İTÜ MARKALAŞMIŞ BİR KURUM

Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevin Çiğdem Gürsoy ise İTÜ’nün bilimle, teknolojiyle, sanatla ve sporla markalaşmış bir kurum olduğuna dikkat çekti. İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi’nin derin mühendislik bilgisi ve disiplinler arası bir yapıda, tüm sanayi dallarıyla iş birliği yapabilecek nitelik ve donanımda olduğunu vurgulayan Gürsoy, şunları söyledi:

“İlklerin üniversitesi İTÜ’de geçen yıl fakülte olarak bir ilke daha imza attık. Engelli birey ihtiyaçlarının da dikkate alınarak tasarlanan Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi’ni açtık. Mezunlarımız gerek ulusal gerekse uluslararası arenada kendi marka ve ürünlerini üretebilecek yetkinlikte yetişiyor. Mensuplarımıza ve tüm mezunlarımıza inanıyor ve güveniyoruz. Bu konuda Fakülte olarak iddialıyız. Halen 414 Tekstil Mühendisliği, 141 Moda Tasarımı, 58 Tekstil Geliştirme ve Pazarlama Programı olmak üzere toplam 613 öğrencimiz ile eğitimimize devam ediyoruz. ”

Gürsoy, Fakülte olarak desteklerini her zaman yanlarında hissettikleri TGSD Başkanı Şeref Fayat ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür etti.

By |2018-09-27T07:57:22+03:00Eylül 21st, 2018|Eğitim Kurumları İle Olan İlişkiler 2016|TGSD- İTÜ TEKSTİL TEKNOLOJİLERİ VE TASARIMI FAKÜLTESİ MEZUNİYET GECESİ TEKNE GEZİSİ 03 Haziran 2016 için yorumlar kapalı