TGSD & İTHİB ORTAK AKIL TOPLANTISI 28 Mart 2015

İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu, tekstilin alt sektörleri ve tekstil bölgeleriyle yürüttüğü Ortak Akıl Toplantıları’nın 10.’sunda Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği üyeleri ile bir araya geldi.

Ortak Akıl Toplantısı’nın açılışında konuşan Şeref Fayat, tekstil sektörü ile benzer sıkıntıları yaşadıklarını, ancak diyalog eksikliği yüzünden çözüme ulaşmakta sıkıntıların yaşandığını ifade etti.

Güçlü bir iletişim ağının kurulması için Ortak Akıl Toplantıları’nın yılda en az iki kez yapılması gerektiğini ifade eden Fayat, şunları söyledi:

“Sorunlar çözülürse birbirini besleyen iki sektördeki diyaloğun gelişmesiyle ihracatta ciddi artışlar yakalarız. Bugün 19 milyar dolar hazır giyim ihracatı gerçekleştiriyorsak bunu güçlü tekstil altyapısına borçluyuz. Bununla birlikte ihracat yaptığımız yaklaşık 200 ülkeden gelen taleplere tekstil sanayimizin de hazırlıklı olması lazım.

Büyük alıcılar bunu istiyor. Zaman kaybını ortadan kaldırmamız bile önemli kazanç artışlarına kapı açar. Senkronize hareket edip iki sektörü tüm dünyaya birlikte pazarlarsak, rutin ihracat artış hızımızın çok üzerine çıkarız. Bu rakam 8 ise 16 olur. İnovatif üretim oldukça Türkiye’nin daha uzun yıllar bu sektörden ekmek yer.”

Toplantıda konuşan İTHİB Başkanı İsmail Gülle ise 2015’in zor bir yıl olacağını belirterek, kavga ile geçirecek zamanlarının olmadığını söyledi. Türkiye’nin ihracat gelirlerini artırmak için aynı yere vurarak bir kazanım elde etmek zorunda olduklarını anlatan Gülle, “Ortak Akıl toplantılarında sektörümüzün sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelip onları dinliyoruz. Mevcut durum tespiti yapıyoruz. Amacımız zor gerilimli geçen bir yılı sektörümüz ve ülkemiz adına kazanca dönüştürmek” dedi.

By |2018-09-26T13:06:19+03:00Eylül 21st, 2018|Birlik, Oda, Dernek ve STK İlişkiler 2015|TGSD & İTHİB ORTAK AKIL TOPLANTISI 28 Mart 2015 için yorumlar kapalı